Opał drewniany
Od dawien dawna nasi dziadowie i pradziadowie opalali swoje pomieszczenia, domy, kominkami lub piecami przy pomocy drewna. Był to palny materiał, surowiec, opał, który najłatwiej można było pozyskać z zasobów naturalnych. Zbieranie chrustu , pozyskiwanie gałęzi, selekcja chorych, nadwątlonych drzew i przeznaczanie ich na opał, ogrzewanie  pomieszczeń to stała praktyka dawnych lat na przestrzeni wieków.

Wcześniej rolę kominka pełniło otwarte palenisko lub wręcz ognisko niezmiennie jednak paliwem zawsze było drewno, które zawsze stanowiło wartościowy opał efektywnie wykorzystywany co nie zmieniło się do tej pory. Od tradycyjnego pasterskiego ogniska poprzez paleniska w chatach, domach wiejskich, do żeliwnych kaset w piecach słychać do dzisiaj trzask palonego drewna.

Dzisiaj kominek kojarzy się z klasa średnią, zamożnością  i często uważany jest za zbytek. Jednak wiele nowoczesnych rozwiązań technicznych umożliwia maksymalnie efektywne wykorzystanie kaloryczności drewna i przekształcenie tej energii na skuteczne ogrzewanie wielu pomieszczeń z jednego paleniska dając przy tym wspaniały efekt budowania atmosfery przytulnego ciepła i spokoju.

Wiadomo iż drewno jest pozyskiwane z zasobów naturalnych z zamysłem, przeznaczeniem. Drewno jest materiałem do wyrobu przedmiotów codziennego użytku, mebli, elementów konstrukcji budowlanych. Duża część drewna kominkowego pochodzi z selekcji takiego właśnie materiału drzewnego, który nie nadaje się do produkcji przemysłowej i przeznaczony zostaje w procesie brakowania na opał do kominka, opał do pieca. Występowanie sęków lub niejednorodności w strukturze drewna skutecznie eliminuje takie partie surowca z procesu produkcji. Jednak te wady produkcyjne sa w przypadku opalania w kominku raczej zaletą bowiem trzaskające sęki, syczenie, wytapianie się żywicy z drewna jest niezmiernie oczekiwanym efektem palenia w kominku.

 
     
   
 
licznik odwiedzin - 5872712        | mapa strony | © 2005-2015
Utworzono w systemie drewno kominkowe EntroCMS